داوری در طلاق

/ ۲۱ بهمن ۱۳۹۷ / بدون دیدگاه / در یادداشت‌ها / توسط

 

داوری در طلاق-ایران داوری

داوری در طلاق

داوری در طلاق موضوعی است که در موارد وقوع اختلاف در روابط خانوادگی زوجین و تصمیم آنها به طلاق مطرح می گردد در این نوشتار به لزوم داوری در طلاق می پردازیم.

مقدمه

عدم توجه زوجین به تکالیفی که در مقابل همسر خود دارند و یا وجود سایر مشکلات مانند بیکاری ،اعتیاد و… گاهی موجب بروز اختلافات جدی در روابط آنها می گردد که عدم رفع این مشکلات در نهایت موجب جدایی و طلاق می شود در نتیجه لازم است که در خصوص اختلافات جزئی چاره‌جویی نموده و از بروز اختلافات عمیق و اساسی جلوگیری کرد.

از اینجاست که احساس نیاز به بهره گیری از تجربه ها و آگاهی های افرادی می‌شود که در این راه راهنما و مشکل گشای زوجین باشند اسلام این افراد را با عنوان حکم خطاب می‌کند و در حقوق ایران این افراد به عنوان داور شناخته شده‌اند.

نمونه ای از آیه قرآن در خصوص توصیه به داوری در اختلافات خانوادگی:

اگر از جدایی میان زن و شوهر بیم دارید داوری از خانواده مرد و داوری از خانواده زن انتخاب کنید اگر سر سازگاری دارند خداوند میان آندو سازگاری خواهد داد آری خداوند دانای آگاه است. سوره نسا آیه ۳۵.

از آنجایی که بسیاری از قوانین ایران از شرع مقدس اسلام برگرفته شده است در قانون نیز وقوع طلاق منوط به ارجاع دعوا به داوری شده است.

داوری در طلاق چیست

تفاوتی ندارد که درخواست طلاق از طرف زوج انجام گیرد یا زوجه. در هر صورت دادگاه به منظور برقراری صلح و سازش میان زوجین ، دعوای طلاق را به داوری ارجاع می نماید.

 رای دادگاه در خصوص طلاق تحت تاثیر نظر داوران قرار می گیرد البته نظریه داوری برای دادگاه لازم الاجرا نمی باشد و در صورتی که دادگاه آن را خلاف اوضاع و احوال و قوانین بداند می‌تواند نظریه داوری را رد کند و در این صورت روند رسیدگی داوری تجدید می گردد.

آثار صدور قرار داوری

بعد از درخواست طلاق از دادگاه، دادگاه قرار داوری صادر می نماید. در این صورت هر یک از زوج و زوجه باید یک نفر داور از جانب خود معرفی نمایند داوران مذکور باید دارای ویژگی ها و موقعیت اجتماعی خاصی باشند تا بتوانند به نحو احسن داوری را به انجام رساند.

 از شرایط داور در دعوای طلاق

۱. از خویشان متاهل زوجین باشند.

البته اگر داور تعیین شده از محارم زوجین باشد و همسرش فوت کرده یا طلاق گرفته باشد وی مورد قبول می باشد.

۲. دارای حداقل ۳۰ سال باشند.

۳. به مسائل خانوادگی و شرعی و اجتماعی مربوط به خانواده و طلاق آشنایی داشته باشند.

در صورتی که فردی واجد شرایط فوق در دسترس زوجین نباشد و یا کسی داوری را قبول نکند زوجین می توانند از بین افراد واجد صلاحیت دیگر (داوران مجرب و متخصص موسسه ایران داوری) داور خود را تعیین و معرفی نمایند. که مسلما رسیدگی داوری توسط داوران باتجربه و آگاه از قوانین نسبت به داوری افراد عادی به مراتب مزیت های فراوانی برای زوجین خواهد داشت.

در صورت عدم تعیین داور مطابق موارد فوق دادگاه به درخواست هر یک از طرفین اقدام به تعیین داور می نماید.

در مرحله بعدی و پس از تایید داوران توسط دادگاه رسیدگی داوری آغاز می شود داوران با تشکیل جلسات و سایر اقدامات لازم در جهت حل و فصل منازعه میان زوجین قدم بر می دارند بنابراین بعد از طی مراحل فوق، داوران نظریه داوری خود را به دادگاه ارائه می نمایند. دادگاه نیز با توجه به نظریه مزبور در خصوص دعوای طلاق رای صادر می کند.

داوری در انواع طلاق

در تمام انواع طلاق شرط داوری برای صدور رای طلاق از جانب دادگاه یک تکلیف و ضرورت است. استثنای این امر در طلاق توافقی مشاهده می گردد که مطابق ماده ۲۷ قانون حمایت خانواده مصوب ۱۳۹۱ تلاش مراکز مشاوره جهت ایجاد سازش میان زوجین جایگزین ارجاع دعوای طلاق به داوری شده است.

داوری در طلاق توافقی

داوری در طلاق توافقی در قانون حمایت خانواده طی تصویب قوانین مربوط در سالهای اخیر مورد تغییر و تحول قرار گرفته است.

در صورت طرح طلاق توافقی در دادگاه مطابق ماده ۲۵ قانون حمایت خانواده جدید ،دادگاه مکلف به ارجاع موضوع طلاق به مشاور خانواده شده است.

بنابر این زوجین باید پیش از مراجعه به دادگاه و یا بعد از آن و با ارجاع دادگاه،  به مراکز مشاوره خانواده که مورد تایید دادگستری می باشند مراجعه و طلاق توافقی خود را در آنجا مطرح نمایند.

اقدامات مراکز مشاوره خانواده

مراکز مشاوره با تشکیل جلسات مشاوره خانواده و بررسی مشکلات و مسائل مورد اختلاف زوجین سعی در انصراف زوجین از طلاق می کنند .

در صورت عدم انصراف زوجین، موارد توافق به طلاق را تعیین و به دادگاه ارجاع می نمایند.

هدف اصلی این مراجع ایجاد سازش بین زوجین است. ماده ۱۹ قانون حمایت از خانواده.

ایران داوری به عنوان مرکز تخصصی داوری با حضور مشاوران و داوران مجرب و متخصص در مسائل مربوط به حقوق خانواده آماده ارائه خدمات خود در داوری در طلاق می باشد. و رسیدن به حقوق قانونی شما را تضمین می نماید.

درباره نویسنده مهدی قاسمی مهدی قاسمی عضو گروه موسس مرکز ایران داوری وکیل پایه یک دادگستری عضو موسس گروه حقوقی برهان متخصص داوری و دعاوی ناشی از آن وکیل متخصص دعاوی املاک و اراضی و حقوق مهندسی و ...
مطالب مشابه

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *