داوری در دعاوی حقوقی

/ ۲۶ بهمن ۱۳۹۷ / بدون دیدگاه / در یادداشت‌ها / توسط

 

داوری در دعاوی حقوقی-ایران داوری

داوری در دعاوی حقوقی

داوری در دعاوی حقوقی و محدودیت‌ها و ممنوعیت‌های داوری در این خصوص، در این نوشتار مورد بررسی قرار می گیرد.

کلیات

ابتدا به بیان نکاتی در خصوص مفهوم دعوای حقوقی و تفاوت های آن با دعوای کیفری می پردازیم:

در دعاوی حقوقی جرمی واقع نمی شود بلکه تنها در روابط اقتصادی و اجتماعی طرفین مشکلی به وجود می آید. در واقع حقی در این میان تضییع گردیده  که با مراجعه طرفین به مراجع حل اختلاف،  قابل مطالبه و حل و فصل می باشد.

طرفین دعوای حقوقی خواهان و خوانده هستند که خواهان با هدف رسیدن به خواسته خود حقی را از خوانده مطالبه می کند. ولی طرفین دعوای کیفری شاکی و مشتکی عنه هستند که غالباً هدف از شکایت، علاوه بر جبران ضرر و زیان مجازات مجرم می باشد.

امکان داوری در دعاوی حقوقی

در قوانین ایران امکان ارجاع دعاوی حقوقی به مرجع داوری پیش‌بینی شده و تنها در مواردی خاص با محدودیت‌ها و ممنوعیت‌هایی در این خصوص مواجه هستیم.

لازم به ذکر است که داوری در دعاوی کیفری ممنوع اعلام شده است.

دعاوی حقوقی غیر قابل ارجاع به داوری:

در ماده ۴۷۷ قانون آیین دادرسی مدنی این دعاوی به صورت حصری بیان شده است که عبارتند از:

دعاوی اصل نکاح، فسخ نکاح ،طلاق ،نسب، دعاوی مربوط به ورشکستگی.

همچنین داوری در دعاوی مربوط به اموال دولتی و عمومی مطابق اصل ۱۳۹ قانون اساسی تنها تحت شرایط خاصی امکان پذیر می باشد.

نمونه ای از دعاوی حقوقی رایج:

دعاوی مربوط به عقود و قراردادها مانند دعاوی مربوط به تنظیم اسناد رسمی ،مطالبه خسارات ،ابطال معامله ،فسخ قرارداد ، تحویل مبیع ،خلع ید، دعاوی ناشی از روابط استیجاری و… از این جمله اند.

با توجه به موارد فوق می توان گفت که به استثنای موارد مقرر در ماده ۴۷۷ قانون آیین دادرسی مدنی، در سایر دعاوی حقوقی ارجاع دعوا به داوری نه تنها مانعی ندارد ،بلکه به لحاظ وجود مزیت های رسیدگی داوری نسبت به رسیدگی مراجع قضایی ،همواره به اشخاص و طرفین دعاوی توصیه می شود.

ایران داوری مرکز تخصصی داوری می باشد که با حضور مشاوران و داوران مجرب همواره آماده ارائه خدمات داوری در خصوص داوری در دعاوی حقوقی در تمام موضوعات تخصصی حقوقی می باشد.

درباره نویسنده مهدی قاسمی مهدی قاسمی عضو گروه موسس مرکز ایران داوری وکیل پایه یک دادگستری عضو موسس گروه حقوقی برهان متخصص داوری و دعاوی ناشی از آن وکیل متخصص دعاوی املاک و اراضی و حقوق مهندسی و ...
مطالب مشابه

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *