اجرای رای داوری که طی سند رسمی به داوری، انتخاب شده باشد از طریق اجرای ثبت، ممکن نیست

/ ۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۶ / بدون دیدگاه / در نظرات مشورتی اداره حقوقی قوه قضائیه / توسط

اجرای رای داوری

پرسش: در مواردی که به ‌موجب سند رسمی، تشخیص تخلف متعهد، به رأی داور، موکول شده است و داور، نظر خود را درباره آن، داده آیا با صراحت مواد ۶۳۲ و ۶۶۱  قانون آیین دادرسی مدنی، اداره ثبت می‌تواند بر اساس نظر داور به صدور اجراییه مبادرت کند؟

پاسخ: در مورد پرسش فوق اداره حقوقی در تاریخ ۱۳۵۲/۰۴/۱۲ بر مبنای نظریه جلیه ۱۳۵۲/۰۳/۲۷ کمیسیون مشورتی قوانین ثبت، چنین پاسخ داده است:

با در نظر گرفتن این قسمت که رأی داور از منجزات مقرر در مواد ۹۲ و ۹۳ قانون ثبت محسوب نمی‌گردد لذا به فرض آنکه رفع اختلاف احتمالی به‌موجب سند رسمی از طریق حکمیت، مقرر شده باشد، رأی مستقلاً قابل اجرا نخواهد بود.

از این‌ رو با عطف توجه به مدلول ماده ۶۳۲ قانون آیین دادرسی مدنی، ذی‌نفع، می‌تواند طبق مقررات به مرجع صالح دادگستری مراجعه نماید.

نظریه مشورتی مورخ ۲۲/۴/۱۳۵۲ اداره کل حقوقی قوه قضائیه

درباره نویسنده مدیریت "ایران داوری" ایران داوری یک سازمان داوری غیر دولتی و تخصصی است که بر اساس یک شیوه منظم داوری، برترین و با کیفیت ترین خدمات داوری را به مدیران و فعالان اقتصادی، ارائه می نماید.
مطالب مشابه

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *