مسئولیت داور در ایران و برخی کشورها

/ ۱۴ آبان ۱۳۹۶ / بدون دیدگاه / در رویدادها / توسط

مقاله پژوهشی

آقای بهرام تقی پور که استادیار دانشگاه خوارزمی می باشند در یک مقاله پژوهشی با عنوان یادشده به بررسی و تحلیل مسئولیت داور در ایران و برخی کشورها پرداخته است که چکیده آن به شرح زیر تقدیم علاقه مندان مباحث داوری در نظام حقوقی ایران می گردد.

داور یک قاضی خصوصی است که به موجب قرارداد وظیفه‌ای قضایی را قبول می‌کند. بر‌ این‌ اساس، قرارداد فی‌مابین داور و طرفین منعقد می‌شود.

تمام نظام‌های حقوقی، وجود قرارداد و وظیفۀ قضایی داور را تأیید نموده‌اند. انجام ندادن وظیفۀ داوری می‌تواند موجب مسئولیت انتظامی، کیفری و مدنی شود، اما سیستم‌های حقوقی جهان نسبت به اصل مسئولیت مدنی داور اتفاق نظر ندارند.

در نظام حقوقی کامن‌لا، داور در انجام وظیفۀ داوری همانند قاضی دولتی از اصل مصونیت از تعقیب مدنی بهره می‌برد؛ مگر اینکه وی سوءنیت داشته باشد یا داوری را بدون مجوز ترک نماید.

اما در کشورهایی که نظام حقوقی آنها جزء حقوق مدون یا سیویل‌لا می‌باشد اصل مسئولیت مدنی داور پذیرفته شده و او همانند هر متعهد قراردادی از لحاظ مدنی مسئول اقدامات و تعهدات خود است.

منبع: https://jcl.ut.ac.ir


  • تلفن تماس برای دریافت مشاوره و خدمات داوری: 02188321088 و 02188323279
  • تلفن همراه برای طرح درخواست مشاوره و خدمات داوری: 09123836621 و 09122985077
  • ایمیل برای طرح سوالات و درخواست ها و ارسال مدارک: irandavary@gmail.com
  • تلفن همراه برای ثبت نام در دوره های آموزش داوری: 09059298683

درباره نویسنده مدیریت "ایران داوری" ایران داوری یک سازمان داوری غیر دولتی و تخصصی است که بر اساس یک شیوه منظم داوری، برترین و با کیفیت ترین خدمات داوری را به مدیران و فعالان اقتصادی، ارائه می نماید.
مطالب مشابه

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *