داوری در اختلافات نقل و انتقال سهام

/ ۱۷ دی ۱۳۹۷ / بدون دیدگاه / در یادداشت‌ها / توسط

داوری در اختلافات نقل و انتقال سهام-ایران داوری

داوری در اختلافات نقل و انتقال سهام 

داوری در اختلافات نقل و انتقال سهام  تحت عنوان داوری در اختلافات راجع به نقل و انتقال سهام بانام در شرکت های سهامی خاص در این نوشتار مورد بررسی قرار می گیرد .نقل و انتقال سهام بانام در شرکتهای سهامی خاص دارای الزامات و ترتیبات قانونی ویژه خود می باشد. بخشی از این ترتیبات و الزامات به قانون تجارت باز می‌گردد و بخش دیگری به اساسنامه شرکت های سهامی.

از جمله اینکه برابر ماده ۴۰ لایحه قانونی اصلاح قسمتی ازقانون تجارت:

نقل و انتقال سهام با نام در شرکتهای سهامی بایستی در دفتر ثبت سهام شرکت به ثبت برسد. همچنین ممکن است برابر ماده ۴۱ لایحه قانونی اصلاح قسمتی از قانون تجارت نقل و انتقال سهام در شرکت سهامی خاص منوط به تصویب هیئت مدیره یا مجمع عمومی صاحبان سهام شده باشد که در این صورت، اخذ مصوبه هیات مدیره و مجمع عمومی صاحبان سهام به عنوان الزام اساسنامه‌ ای نیز ضرورت خواهد داشت.

داوری در اختلافات نقل و انتقال سهام و معاملات سهام در شرکت های سهامی خاص ممکن است در چندین فرض مختلف، مطرح گردد که به شرح زیر به آن اشاره می کنم:
۱- فرض نخست

آن است که بین انتقال دهنده و انتقال گیرنده سهام در مورد حل و فصل اختلافات راجع به معامله سهام، شرط داوری شده باشد که در این صورت، اختلافات آن قرارداد، قابل ارجاع به داوری خواهد بود.

۲- فرض دوم

آن است که در اساسنامه شرکت یا در توافق بین سهامدار با شرکت، مقرر شده باشد که اختلافات مربوط به سهامدار با شرکت به داوری ارجاع شود که در این صورت اگر در جریان معاملات و نقل و انتقالات سهام بین سهامداران شرکت، اختلافی بروز نماید حل اختلاف از طریق داوری ، صورت خواهد گرفت.

۳- فرض سوم

آن است که برابر اساسنامه شرکت یا به موجب توافقی که سهامداران با یکدیگر داشته اند حل اختلافات فیمابین آنان به داوری، ارجاع شده باشد که در این صورت نیز اگر راجع به معاملات و نقل و انتقالات سهام بین سهامداران شرکت، اختلافی بروز نماید حل آن اختلاف به داوری، ارجاع خواهد گردید.

اختلافات و دعاوی مربوط به معاملات سهام ،نقل و انتقال سهام شرکت های سهامی، اصولا «داوری پذیر» هستند.

قوانین و مقررات حاکم 
قوانین و مقررات حاکم بر رسیدگی  داوری در اختلافات نقل و انتقال سهام بانام شرکت های سهامی ، عبارت خواهند بود از:

۱- قانون تجارت

۲- لایحه قانونی اصلاح قسمتی ازقانون تجارت

۳- قانون آیین دادرسی مدنی در باب داوری

۴- قانون مالیاتهای مستقیم در قسمتی که مربوط به مالیات نقل و انتقال سهام است

۵- قوانین و مقررات ثبت شرکتها

۶- قرارداد یا توافق مربوط به نقل و انتقال سهام بین خریدار و فروشنده سهام

۷- توافقات، صورتجلسه و قراردادهای فیمابین شرکت و سهامداران

۸- مصوبات مجامع عمومی و هیئت مدیره شرکت سهامی که مرتبط با نقل و انتقالات و معاملات سهام آن شرکت باشد.

ایران داوری به عنوان یک مرکز تخصصی داوری در زمینه ی داوری در اختلافات راجع به نقل و انتقال سهام بانام شرکت های سهامی مشاوره  تخصصی ارا ئه می کند و با حضور مشاوران و داوران مجرب در تمامی حوزه های حقوقی به صورت آنلاین و حضوری خدمات تخصصی ارائه می نماید.

درباره نویسنده صادق رئیسی‌کیا متخصص در امور داوری، حقوق تجارت، مدیریت حقوقی هولدینگ ها و شرکت های بزرگ، مشاور در قراردادها و دعاوی ناشی از قراردادها
مطالب مشابه

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *