آیین‌نامه اجرایی تبصره ۱ ماده واحده قانون اصلاح مقررات مربوطه به طلاق

/ ۱۶ مرداد ۱۳۹۶ / بدون دیدگاه / در قوانین داوری داخلی / توسط

ماده ۱- نسبت به درخواست‌های طلاق که از طرف زوجین یا یکی از آن‌ها به دادگاه مدنی خاص، تسلیم می‌شود چنانچه اختلاف فی‌مابین از طریق دادگاه، حل و فصل نگردیده، رسیدگی به موضوع با صدور قرار، به داوری، ارجاع می‌گردد.

تبصره- داوری در این قانون تابع شرایط مندرج در قانون آیین‌ دادرسی مدنی نمی‌باشد.

ماده ۲- پس از صدور قرار ارجاع امر به داوری، هر یک از زوجین، مکلف‌اند ظرف بیست روز از تاریخ ابلاغ، یک نفر از اقارب خود را که واجد شرایط مقرر در این آیین‌نامه هستند به‌عنوان داور، به دادگاه معرفی نمایند.

ماده ۳- در صورتی که در بین اقارب، فرد واجد شرایط نبوده یا دسترسی به آنان مقدور نباشد و یا اقارب، از پذیرش داوری، استنکاف نمایند هر یک از زوجین می‌تواند داور خود را از بین افراد دیگر که واجد صلاحیت هستند تعیین و معرفی نماید و در صورت امتناع یا عدم توانایی در معرفی داور، دادگاه رأساً از بین افراد واجد شرایط، مبادرت به تعیین داور یا داوران خواهد کرد.

ماده ۴- داوران منتخب و یا منصوب، باید واجد شرایط زیر باشند:

۱) مسلمان

۲) آشنایی نسبی به مسائل شرعی، خانوادگی و اجتماعی

۳) حداقل چهل سال تمام

۴) متأهل

۵) معتمد

۶) عدم اشتهار به فسق یا فساد

ماده ۵- پس از معرفی و انتخاب داوران، دادگاه، بلافاصله در وقت فوق‌العاده، جلسه توجیهی تشکیل داده و وظایف آنان را گوشزد و ارشادات لازم خواهد نمود.

ماده ۶- مهلت اعلام نظر داوران از سوی دادگاه، تعیین می‌گردد، داوران می‌توانند از دادگاه تقاضای تمدید مهلت، نمایند و در صورتی که دادگاه درخواست را ضروری تشخیص داد مهلت را تمدید می‌نماید.

ماده ۷- داوران منتخب یا منصوب، مکلف‌اند با تشکیل حداقل دو جلسه با حضور زوجین، سعی و اهتمام در رفع اختلاف و اصلاح ذات‌البین نمایند و در صورتی که رفع اختلاف به عمل نیامد یا یکی از زوجین از حضور در جلسات مقرر، خودداری نمود با تشکیل جلسات دیگر با حضور زوجین یا یکی از آنان و یا بدون حضور آنان، نسبت به موارد اختلاف، بررسی نموده و نظر خود را بر امکان یا عدم امکان سازش، در مهلت تعیین شده به دادگاه تسلیم نمایند.

ماده ۸- در هر مورد که داوران یا یکی از آنان، درخواست حق‌الزحمه داوری نمایند دادگاه، حق‌الزحمه متناسبی برای وی تعیین و دستور اخذ آن و پرداخت به داور را خواهد داد.

حق‌الزحمه مقرر در وهله اول از شخصی که داور از سوی وی انتخاب و یا برای وی نصب شده است دریافت خواهد شد و چنانچه دادگاه، مقتضی بداند دستور وصول آن را بالمناصفه از طرفین و یا از متقاضی طلاق، خواهد داد.

ماده ۹- این آیین‌نامه در ۹ ماده و یک تبصره، توسط وزیر دادگستری تهیه و در تاریخ ۱۳۷۱/۰۲/۱۲ به تصویب رئیس قوه قضائیه رسید.


  • تلفن تماس برای دریافت مشاوره و خدمات داوری: 02188321088 و 02188323279
  • تلفن همراه برای طرح درخواست مشاوره و خدمات داوری: 09123836621 و 09122985077
  • ایمیل برای طرح سوالات و درخواست ها و ارسال مدارک: irandavary@gmail.com
  • تلفن همراه برای ثبت نام در دوره های آموزش داوری: 09059298683

درباره نویسنده مدیریت "ایران داوری" ایران داوری یک سازمان داوری غیر دولتی و تخصصی است که بر اساس یک شیوه منظم داوری، برترین و با کیفیت ترین خدمات داوری را به مدیران و فعالان اقتصادی، ارائه می نماید.
مطالب مشابه

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *