خودداری محکوم ‌علیه از اجرای رای داور

/ ۲۲ مرداد ۱۳۹۶ / بدون دیدگاه / در نظرات مشورتی اداره حقوقی قوه قضائیه / توسط

خودداری محکوم ‌علیه از اجرای رای داور

در صورت خودداری محکوم ‌علیه از اجرای رای داور و به عبارتی عدم انجام عمل معین موضوع رأی داور، اعمال ماده ۲ قانون نحوه اجرای محکومیت‌های مالی بلامانع است.

خودداری محکوم‌علیه از اجرای رای داور

چنانچه محکوم‌به، عمل معینی باشد که محکوم‌علیه از انجام آن امتناع کند تکلیف محکوم‌له چیست ؟و نحوۀ اقدام در مورد آرای داوری چگونه است و آیا امکان اعمال ماده ۲ قانون نحوه اجرای محکومیت‌های مالی وجود دارد ؟
پاسخ:

با توجه به ماده ۴۷ قانون اجرای احکام مدنی مصوب ۱۳۵۶ که مقرر داشته:

«هرگاه محکوم‌به، انجام عمل معینی باشد و محکوم‌علیه از انجام آن امتناع ورزد و انجام عمل به‌ توسط شخص دیگری ممکن باشد محکوم‌له می‌تواند تحت نظر دادورز (مأمور اجرا) آن عمل را به‌وسیله دیگری انجام دهد و هزینه آن را مطالبه کند و یا بدون انجام عمل هزینه لازم را به‌وسیله قسمت اجرا از محکوم‌علیه مطالبه نماید.

وصول هزینه مذکور و حق‌الزحمه کارشناس از محکوم‌علیه به ترتیبی است که برای وصول محکوم‌به، نقدی مقرر است.»

و با عنایت به اینکه طبق ماده ۲ قانون نحوه اجرای محکومیت‌های مالی هرکس محکوم به پرداخت مالی به دیگری شود دادگاه او را الزام به تأدیه نموده و چنانچه مالی از او در دسترس نباشد به تقاضای محکوم‌له ممتنع را در صورتی ‌که معسر نباشد تا زمان تأدیه حبس خواهد کرد و وصول هزینه انجام عمل طبق ذیل ماده ۴۷ قانون اجرای احکام مدنی به ترتیب وصول محکوم‌به نقدی است.

بنابراین:

در صورت‌ خودداری محکوم ‌علیه از اجرای رای داور ، وصول هزینه انجام آن طبق ماده مذکور ضرورت یابد با اجتماع شرایط مقرر در ماده ۲ نحوه اجرای محکومیت‌های مالی، بازداشت ممتنع بلااشکال است.

در مورد آرای داوری پیرامون محکومیت‌های مالی در صورت اعتراض به رأی داوری و صدور حکم مقتضی توسط دادگاه اعم از اینکه رأی موردنظر تأیید شده باشد یا نقض گردد تصمیم متخذه توسط دادگاه، رأی تلقی گردیده و اعمال ماده ۲ قانون نحوه اجرای محکومیت‌های مالی بلامانع است.

نظریه مشورتی شماره ۱۵۵۸/۷ مورخ ۱۳۸۷/۰۳/۲۱ اداره کل حقوقی قوه قضائیه

ایران داوری مرکز تخصصی داوری در ایران می باشد که با حضور مشاوران و داوران مجرب خدمات داوری ارائه می نماید.

در صورت بروز اختلافات ناشی از قرارداد های خود نیز می توانید شرط داوری را در متن قراردادها درج نمایید.


  • تلفن تماس برای دریافت مشاوره و خدمات داوری: 02188321088 و 02188323279
  • تلفن همراه برای طرح درخواست مشاوره و خدمات داوری: 09123836621 و 09122985077
  • ایمیل برای طرح سوالات و درخواست ها و ارسال مدارک: irandavary@gmail.com
  • تلفن همراه برای ثبت نام در دوره های آموزش داوری: 09059298683

درباره نویسنده مدیریت "ایران داوری" ایران داوری یک سازمان داوری غیر دولتی و تخصصی است که بر اساس یک شیوه منظم داوری، برترین و با کیفیت ترین خدمات داوری را به مدیران و فعالان اقتصادی، ارائه می نماید.
مطالب مشابه

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *