اعسار از حق‌ الزحمه داوری

/ ۲۴ مرداد ۱۳۹۶ / بدون دیدگاه / در نظرات مشورتی اداره حقوقی قوه قضائیه / توسط

اعسار از حق الزحمه داوری

اعسار از حق‌ الزحمه داوری در دعاوی خانواده از شمول مقررات اعسار خارج است.

پرسش:
طبق ماده ۵ قانون حمایت خانواده ۱۳۹۱:

در صورت عدم تمکن مالی هریک از اصحاب دعوی دادگاه می‌تواند پس از احراز مراتب با توجه به اوضاع و احوال وی را از پرداخت هزینه دادرسی… معاف یا پرداخت آن‌ها را به زمان اجرای حکم موکول کند.

آیا در اینجا نیز طبق مقررات اعسار، در اتخاذ تصمیم در قالب صدور حکم اعسار و قابل تجدیدنظرخواهی ،تابع تشریفات خود است؟

پاسخ:

اجرای مفاد ماده ۵ قانون حمایت خانواده مصوب ۱۳۹۱/۰۱/۱۲ که بر اساس آن

هر یک از اصحاب دعوا ممکن است از پرداخت هزینه دادرسی، حق‌الزحمه کارشنـاسی، حق‌الزحمه داوری و سایر هزینه‌ها معاف یا پرداخت آن‌ها به زمان اجرایی حکم موکول شود،

‌به طور کلی خارج از شمـول مقـررات اعسـار است و نـیازمند هیچ‌گونه تشریفاتی نمی‌باشد.

نظریه مشورتی شماره ۷/۹۲/۱۶۸۳ مصوب ۱۳۹۲/۰۹/۰۲

اداره کل حقوقی قوه قضائیه


  • تلفن تماس برای دریافت مشاوره و خدمات داوری: 02188321088 و 02188323279
  • تلفن همراه برای طرح درخواست مشاوره و خدمات داوری: 09123836621 و 09122985077
  • ایمیل برای طرح سوالات و درخواست ها و ارسال مدارک: irandavary@gmail.com
  • تلفن همراه برای ثبت نام در دوره های آموزش داوری: 09059298683

درباره نویسنده مدیریت "ایران داوری" ایران داوری یک سازمان داوری غیر دولتی و تخصصی است که بر اساس یک شیوه منظم داوری، برترین و با کیفیت ترین خدمات داوری را به مدیران و فعالان اقتصادی، ارائه می نماید.
مطالب مشابه

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *